3 lipca, w ramach projektu Kaszëbsczi ògród/Kaszubski ogród odbyło się spotkanie z dwoma niezwykłymi artystkami, zajmującymi się w swojej twórczości tematyką roślin.
Mielśmy możliwość uczestniczenia w rozmowie o różnych wizualnych sposobach patrzenia na zieleń oraz o roślinnych inspiracjiach do tworzenia.
Agnieszka Wołodźko wygłosiła wykład: "Od antropocentryzmu do międzygatunkowego partnerstwa. Sztuka jako pole przeformułowania postaw wobec ziemi"
Następnie w altanie w Parku Towarzystwa Miłośników Kartuz odbyło się spotkanie pn. "O pracy z roślinami", w którym uczestniczyły artystki Irena Brzeska i Agnieszka Wołodźko. Spotkanie poprowadziła Lidka Makowska.
IRENA BRZESKA - rzeźbiarka ludowa, która "bawi się" rzeźbą i pokazuje ją w nowych formach. Inspiracje czerpie ze świata, który ją otacza, przyrody, snów, zdarzeń, zwyczajów, zbiera też wspomnienia i zapisuje je w drewnie. Stworzyła Teatr Rzeźby, aby ożywić własne prace i pokazać inny wymiar sztuki ludowej. Lubi proste życie, wychowała się i żyje wśród pól i lasów. Wielokrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
AGNIESZKA WOŁODŹKO - jest polską artystką wizualną, posługującą się różnymi formami wypowiedzi. Ostatnio najczęściej tworzy akcje, warsztaty współpracy, instalacje, projekty site-specific oraz projekty w przestrzeni publicznej. Interesuje ją twórcze napięcie, które zarysowuje się na granicy pomiędzy problemem, który uważa za warty uwagi, a kwestią odpowiedniej formy estetycznej, w której chciałaby zawrzeć swoje przemyślenia. Dlatego nie stara się zostać „specjalistą” żadnego medium artystycznego, natomiast za każdym razem dopasowuje je do konkretnej narracji.
Jest raczej ekstrawertykiem niż introwertykiem. Jej projekty mają najczęściej charakter badawczy i dotyczą konkretnego zagadnienia lub miejsca. Tematy, które ją interesują to przestrzeń i sfera publiczna, miasto jako habitat istot ludzkich i nie-ludzkich, relacje między kulturą a naturą oraz możliwe scenariusze przyszłości naszej planety i ludzkości.
Lubi współpracować z innymi artystami i przedstawicielami innych dziedzin. Oprócz tworzenia sztuk wizualnych jest kuratorką wystaw, pisze teksty o kulturze współczesnej oraz prowadzi bloga „Pomiędzy sztuką a życiem”
https://pomiedzysztukaazyciem.home.blog/
Kaszëbsczi ògród / Kaszubski ogród to cykl wydarzeń poświęcony roślinom i tematom zielarskim na Kaszubach, inspirowany wierszem puckiego poety Alojzego Budzisza pt. „Mëmczën ògród”/”Matczyny ogród”. W utworze autor wymienił wszystkie tradycyjnie sadzone przy domach na Kaszubach rośliny, m.in. szałwię, lilaki, bylicę boże drzewko, czarny bez i inne.
W naszym projekcie planujemy warsztaty, spacery zielarskie i spotkania z pasjonatkami i pasjonatami tematu – wszystko wokół ziół i ich używania w codziennym życiu. Przez całe lato, aż do września, będziemy zbierać rośliny, uczyć się ich rozróżniania, gotować i robić przetwory, plecionki, wianki i albumy kwiatowe. Chcemy też zebrać etnograficzną bazę określeń i zastosowań roślin – i przedstawić ją szerszemu gronu w języku kaszubskim i polskim – na przygotowanej w tym celu stronie interenetowej i w podcastach.
Tradycje zielarskie Kaszubszczyzny, w odróżnieniu np. od Podlasia, trudno jest odtworzyć, postęp cywilizacyjny i trudna historia przykrywają ludową wiedzę. Chcemy jednak zachować dla następnych pokoleń to unikalne dziedzictwo i przywrócić wiedzę o roślinach. Specjalne działania poświęcimy też zbieraniu wiedzy osób starszych, w szczególności kobiet, na temat nazewnictwa, zastosowania, metod zbierania i naturalnego przetwarzania roślin w regionie Kaszub.
LINK DO REALCJ WIDEO Z WYDARZENIA - ZNAJDZIESZ
TUTAJ
Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2024
Program realizują Fundacja Chlorofeel, Etnolab, TAK-Trójmiejska Akcja Kobieca Lidka Makowska, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Dzika Litera – Barbara Piórkowska.