8 lipca w Arboretum Kartuskim na Wzgórzu Wolności, w ramach naszego projektu Kaszëbsczi ògród/Kaszubski ogród, odbył się spacer zielarski oraz warsztaty robienia zielnika.
Spacer zielarski był przyczynkiem do tworzenia swojej własnej kolekcji roślinnej – zielnika. Podczas zajęć połączyliśmy tradycyjną formę – zbieranie i suszenie ziół, z formą graficzno-opisową. Efektem końcowym był notes obserwacji roślin, do którego możemy wracać i go uzupełniac nowymi obserwacjami.
Spacer ziołowy i warsztaty tworzenia zielnika, poprowadził Michał Konkel, zielarz fitoretapeuta (Słowiański Zielnik).
Michał Konkel, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy-Fitoterapeutów oraz Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, jest propagatorem świadomego korzystania z zasobów natury. Prowadzi liczne prelekcje, warsztaty oraz zajęcia terenowe, ukierunkowane na edukację dotyczącą ziołolecznictwa i mykoterapii. Stale współpracuje z różnymi instytucjami, w tym radiem i telewizją oraz prowadzi kanał na YouTube, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Kaszëbsczi ògród / Kaszubski ogród to cykl wydarzeń poświęcony roślinom i tematom zielarskim na Kaszubach, inspirowany wierszem puckiego poety Alojzego Budzisza pt. „Mëmczën ògród”/”Matczyny ogród”. W utworze autor wymienił wszystkie tradycyjnie sadzone przy domach na Kaszubach rośliny, m.in. szałwię, lilaki, bylicę boże drzewko, czarny bez i inne.
W naszym projekcie planujemy warsztaty, spacery zielarskie i spotkania z pasjonatkami i pasjonatami tematu – wszystko wokół ziół i ich używania w codziennym życiu. Przez całe lato, aż do września, będziemy zbierać rośliny, uczyć się ich rozróżniania, gotować i robić przetwory, plecionki, wianki i albumy kwiatowe. Chcemy też zebrać etnograficzną bazę określeń i zastosowań roślin – i przedstawić ją szerszemu gronu w języku kaszubskim i polskim – na przygotowanej w tym celu stronie interenetowej i w podcastach.
Tradycje zielarskie Kaszubszczyzny, w odróżnieniu np. od Podlasia, trudno jest odtworzyć, postęp cywilizacyjny i trudna historia przykrywają ludową wiedzę. Chcemy jednak zachować dla następnych pokoleń to unikalne dziedzictwo i przywrócić wiedzę o roślinach. Specjalne działania poświęcimy też zbieraniu wiedzy osób starszych, w szczególności kobiet, na temat nazewnictwa, zastosowania, metod zbierania i naturalnego przetwarzania roślin w regionie Kaszub.
Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2024
Program realizują @Fundacja Chlorofeel, @Etnolab, @TAK-Trójmiejska Akcja Kobieca @Lidka Makowska, @Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach i @Dzika Litera – @Barbara Etno Piórkowska.