Odkryłyśmy kaszubskie zielarstwo! Może nie my pierwsze, ale w chwili, gdy zainteresowanie tematyką w narodzie rośnie, szczególnie ta wiedza wydaje nam się pożyteczna.
25 maja, w sobotę, o godz. 10.00 w ogrodzie Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach wspólnie zasadziliśmy rośliny, które pucki poeta Alojzy Budzisz wymienił w wierszu „Mëmczën ògród”/„Matczyny ogród”. Nauczyliśmy się też robić wianki, a na koniec spotkaliśmy z pisarką, zielarką i edukatorką przyrodniczą, które opowiedziały nam o swojej pasji związanej z zielenią. Nieprzypadkowo wydarzenie to zaplanowaliśmy w przeddzień obchodów Święta Matki – Gaja, Matka Natura jest naszym wspólnym domem, a tutaj, na Kaszubach, jest przecież szczególnie piękna.
Co konkretnie robiliśmy? Poniżej prezentujemy program wydarzenia.
godz. 10.00-12.00
Nasadzenia kwiatów w ogrodzie Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach, aktywność inspirowana wierszem kaszubskiego poety Alojzego Budzisza
godz. 10.00-12.00
Warsztat robienia wianków i tworzenia zielnej makatki – Iza Pydo - Etnolab
Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą mogli przyozdobić swoje głowy własnoręcznie wykonanymi wiankami. Dla chętnych osób będzie również możliwość wzięcia udziału w wyplataniu zielnej ramy tkackiej. Proces wyplatania niesie głębokie doświadczenie terapeutyczne, wymaga skupienia na detalu, ale również uaktywnia naszą kreatywność. Samo plecenie wianków to rytuał mocno związany z naturą, stanowi symboliczne połączenie wytworu ludzkiej pracy z darami Matki Ziemi. Wykorzystamy gałązki drzew, kwiaty, zioła i inne naturalne materiały, co stanowić będzie wyraz szacunku i harmonii z kaszubską ziemią. Tradycyjnie wianki i sam akt plecenia miał w tradycji ludowej bogatą symbolikę, oznaczał obfitość, płodność i odnawianie się życia. Dawniej poświęcone wianki zostawiano również w kościele, przewiązane czerwoną tasiemką wieszano przy wejściu lub za świętym obrazem. Według wierzeń przez cały kolejny rok chroniły domostwo i jego mieszkańców przed nieszczęściami i złymi mocami. Pomagały również w powrocie do zdrowia - z poszczególnych zasuszonych roślin wykonywano lecznicze napary. Po roku stare wianki palono i pleciono nowe.
godz. 12.30-14.00
Nasze zielone sprawy. Rozmowa o roślinach, kulturze i życiu codziennym, inspirowana książką “Gaja. Historia prawdziwa” Wydawnictwa Marpress.
Rozmawiają: pisarka Barbara Piórkowska - autorka “Gai”, Edyta Słomczyńska - edukatorka przyrodnicza oraz Izabela Pydo - zielarka i projektantka przestrzeni. Panel prowadzi animatorka kultury i aktywistka Lidka Makowska.
Na miejscu była dostępna książka Barbary Piórkowskiej „Gaja. Historia prawdziwa” oraz wyroby zielarskie i rękodzielnicze.
***
Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2024.
Program realizują Fundacja Chlorofeel, Etnolab, TAK-Trójmiejska Akcja Kobieca Lidka Makowska, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Dzika Litera – Barbara Piórkowska
LINK DO REALCJ WIDEO Z WYDARZENIA - ZNAJDZIESZ
TUTAJ
Obejrzyj fotorelację z wydarzenia.
Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2024
Program realizują Fundacja Chlorofeel, Etnolab, TAK-Trójmiejska Akcja Kobieca Lidka Makowska, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Dzika Litera – Barbara Piórkowska.